 (Foto: Inception Racing)
Frederik Schandorff havde nok at kæmpe med i den 73. udgave af 12-timersløbet på Sebring, som blev afviklet på den historiske racerbane midt i Florida. Sammen med teamkammeraterne fra Inception Racing, Brendan Iribe og Ollie Millroy, startede danskeren helt bagest i den 20 biler store GTD-klasse, da trekløveret udeblev fra fredagens kvalifikation.
 (Foto: Inception Racing)
Trekløveret måtte allerede tidligt i løbet indkassere en straf, da den startende Brenda Iribe fik kontakt med en anden GTD-bil på sin vej op gennem rækkerne. Senere kostede en punktering holdet et ekstra pitstop, og således fik Schandorff som trekløverets hurtigste kører til opgave af hente tabte positioner ind, samtidig med at undgå de mange uheld, som typisk præger den amerikanske langdistanceklassiker.
 (Foto: Inception Racing)
– Det var et hårdt ræs, hvor det både handlede om at få bilen sikkert igennem de mange timer og samtidig presse på og komme op gennem rækkerne, mens der kom LMP2- og GTP-biler flyvende forbi. Vi stillede til start med en ambition om at vinde, men med vores udfordringer taget i betragtning kan vi godt være tilfredse med en fjerdeplads. Vi sluttede som bedst placerede Ferrari i GTD-klassen og slog dermed biler med fabrikskørere, og det kan holdet bestemt være stolte af, lyder det fra Frederik Schandorff.
 (Foto: Inception Racing)
Næste opgave for Frederik Schandorff og resten af Inception Racing er tredje afdeling af det amerikanske IMSA-mesterskab, som afvikles den 12. april på bybanen i Long Beach syd for Los Angeles.
Carlos Communication Nikolaj Karlshøj Læs mere om: Frederik SchandorffSebring15/03/25 - Sebring - SportsCar Championship - Internationalt |